Dywany są elementem wystroju, który jest w stanie nadać niepowtarzalny charakter pomieszczeniu. To nie tylko dodatek dekoracyjny, ale także szereg funkcjonalności. Większość osób decydujących się na zakup dywanu wybiera tańszą alternatywę jaką jest produkt wykonany w sposób maszynowy. Choć nie trzeba na nie długo czekać, to dość wyraźnie ustępują tym, które produkowane są ręcznie przez prawdziwych specjalistów w tym fachu. Co wyróżnia je na rynku?

Dywany z sercem

Są tkane przez rzemieślników, którzy potrafią w to włożyć nie tylko wysiłek, ale także dużo serca. Stworzenie unikalnego wzoru wymaga poświęcenia wielu godzin. Dywany prostokątne, owalne i każde inne wykonany w ten sposób są wytworem wyobraźni. Pomysłodawcą wzoru może być sam klient, który zleca wykonanie osobie, która w odpowiedni sposób poprowadzi krosna. Warto zaznaczyć, że każdy rzemieślnik posługuje się swoją własną i unikatową techniką łączenia przędzy.

Zaprojektowane tak, aby warto było na nie czekać

Od wielkości dywanu uzależniony jest rozmiar przyrządu, dzięki któremu zostaną zaprojektowane krosna. Samo wyszycie zamówionej dekoracji, która znajdzie się na podłodze jest w pełni wykonywane ręcznie. Stąd też niekiedy na dywany prostokątne wychodzące spod ręki rzemieślnika trzeba długo czekać. Tkanie polega na specjalnym układzie kilkudziesięciu nitek, które ułożone są prostopadle do wątku. Cykl jest powtarzany aż do otrzymania pożądanego wyrobu.

Produkcja maszynowa dywanów

Maszyny, które wytwarzają krosna elektryczne są odpowiedzialne za powstanie dywanów maszynowych. Wzory w tym przypadku są powtarzalne, ale na ich wykonanie nie potrzeba tak wiele czasu. Najczęściej stosowane materiały to wełna, włókna syntetyczne, głównie akryl, nylon, poliester czy polipropylen. Żywotność dywanów maszynowych może trwać nawet do 20 lat, to znacznie krócej niż w przypadku ręcznie tkanych modeli. Choć mogą być wykonane zgodnie z najwyższymi standardami, to nie mają żadnej wartości dla kolekcjonerów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *