Choć postęp technologiczny w branży dywanów nie zwalnia tempa, to w dalszym ciągu dużą popularnością cieszą się produkty wykonane ręcznie. Tkany dywan powstaje nadal w taki sam sposób, jak miało to miejsca jeszcze setki lat temu. Jakie są najistotniejsze etapy produkcji tych elementów dekoracyjnych, które przyozdabiają podłogę w salonie czy też w sypialni? Czy wyszukana sztuka rzemieślnicza powinna nas skłonić do nabycia unikatowego dywanu?

Produkcja na zamówienie tkanych dywanów

Przez wiele lat na posiadanie ręcznie wykonanego dywanu było przywilejem zarezerwowanym dla mieszkańców Orientu. Była to domena wyłącznie zamożnych osób. Turcja, Afganistan, Iran oraz Chiny, to kraje, które jako pierwsze zaczęły eksportować swoje ekskluzywne towary do Europy. Szybki wzrost produkcji sprawił, że doszło do obniżenia poziomu jakości wzorów, jak i barw. Europejczycy postanowili na szerszą skalę produkować dywany pokojowe prostokątne i w wielu innych formach za pomocą przędzy maszynowej.

Narzędzia, dzięki którym powstają dywany

Manualne wytwarzanie dywanu to niezwykle wymagająca praca. Bez odpowiednich narzędzi nie byłoby to możliwe. Stąd też najważniejszym przyrządem jest krosno, które obecnie występuje w wielu typach. Wełna, z której powstaje przędza powinna być poddana zgrzebleniu i przędzeniu. Z tego powodu tkacze korzystają z wrzeciona, noży oraz zgrzebła. Przy produkcji ręcznej dywanów nie można obejść się bez grzebyka. Narzędzie określane jest też często widelcem, który wykonany jest z metalu lub drewna. Głównym zadaniem grzebyka jest ubijanie węzłów w rządki.

Barwienie – skomplikowany proces pozwalający na uzyskanie pożądanych barw

Po uprzędzeniu nici można przystąpić do kolejnej czynności, tj. zabarwienia. W przypadku najbardziej ekskluzywnych modeli malowanie odbywa się tylko przy pomocy naturalnych barwników. W tym celu przędza wydawana jest w ręce pracownika farbiarni. Barwienie jest prawdziwą sztuką, wymaga cierpliwości oraz odpowiedniego zmysłu estetycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *