Nie da się ukryć, że odpowiednio dobrany dywan może okazać się najbardziej wyróżniającą się dekoracją całego wnętrza. Nie chodzi tutaj o modele wykonywane na taśmach produkcyjnych, a te, które tkane są ręcznie z włókien naturalnych. Sznurkowe, kaszmirowe, bawełniane i wiele innych typów ma swoją historię jeszcze przed samym zakupem. Na co zwrócić uwagę? Które będą pasować do konkretnych aranżacji?

Lepsze niż latający dywan

Któż nie zna historii o dywanie legendarnego króla Salomona. Piękny i latający model, którego przeznaczeniem nie było ozdobienie podłogi, a podróżowanie w przestworzach. Obecnie dorównać mogłyby mu wyłącznie dywany ręcznie wycinane prostokątne lub o innych kształtach. Mogą mieć krótkie lub długie włosie, różnorodną barwę na tle dowolnych motywów. Rzemieślnicy zajmujący się tworzeniem tego rodzaju dywanów często nadają formę zbliżoną do miejsca ich produkcji. Choć nie jest to utarty schemat, możliwe jest wykonanie modelu, który łączy w sobie zapożyczenia pochodzące z innych regionów świata.

Początki dywanowego biznesu

Dywany ręcznie wycinane prostokątne wykonywane są zarówno w Europie, jak i w Azji, Afryce. Każdy z nich ma bogatą historię. Piękne ozdoby możemy zawdzięczać koczownikom, którzy już tysiąc lat temu wykonywali je dla poprawienia wygody życia i ochrony przed zimnem. Oprócz tego, dywany stanowiły ozdobę namiotów, których krosno było prowadzone metodą poziomą. Ta z pozoru prosta forma stosowana jest do dziś, z racji możliwości łatwego złożenia dywanu i przeniesienia go nowe miejsce.

Polska zakochała się w ręcznie szytych dywanach

Nieprzerwanie od baroku w naszym kraju nie słabnie popularność ręcznie szytych dywanów. Przybierają one różnorodne kształty, a ich motywy potrafiły dekorować pałace, zamki czy bogate dwory. Niegdyś świadczyły nie tylko o ozdobie wnętrza, ale też były oznaką statusu właściciela. Zresztą w wielu regionach świata nadal służą udokumentowaniu poglądów i wierzeń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *